View Mobile Site

Our Staff

Leadership Team

Rachel Moore
President and CEO

Howard Sherman
Executive Vice President & Chief Operating Officer

William Taylor
Senior Vice President, Finance/Chief Financial Officer

Valentine Gelman
Senior Vice President, Advancement

Bonnie Goodman
Senior Vice President, Marketing & Communications

Ming Ng
Vice President, Community Engagement

Michael Solomon
Vice President, Presentations & Education

Carolyn Van Brunt
Vice President, Guest Services

Jorn Weisbrodt
Artistic Advisor 

ACCOUNTING

Terry Gilleland 
Senior Accounting Clerk

Andy Kayano
Manager, Accounting/Financial Systems

Mayra Medina
Clerk, Donor Records

David Modisett
Financial Planning Manager

Sandor Otott
Controller

Lisa Quang
Senior Accounting Clerk

Cindy Rauch
Manager, Accounts Payable/Accounts Receivable

Lisa Sloot
Administrator, Donor Records

 

ADVANCEMENT

Jonathan Vaughn 
Assistant Vice President

Cheryl Brown 
Assistant Vice President

Pamela Perkins Dwyer 
Assistant Vice President

Sara Boretz
Prospect Researcher

Elise Embry
Annual Giving Officer

Katie Colbert
Executive Assistant

Maclaine Fiori
Advancement Coordinator

Amanda Hallman
Director, Events and Special Projects

Laura Recchi
Major Gifts Officer

Aysha Siddique
Director of Membership & Leadership 

Melanye Taylor
Assistant Director, Database 

Dasha Thomas
Planned Giving Officer

Shelby Ulisse
Donor Relations Manager

Delaine Ureño
Institutional Giving Manager

 

ARCHIVES

Julio Gonzalez
Archivist

BUILDING SERVICES

Keith McTague
Director & Chief Engineer

Sonia Amezcua
Coordinator

Ramon DeLeon
Lead Engineer

Erik Ekserjyan
Mailroom Clerk

Ruben Enriquez
Mailroom Clerk

Javier Garcia
Engineer

Nick Garcia
Engineer

Jose Godinez
Engineer

Damon Joseph
Mailroom Clerk

Francisco Loayza
Lead Engineer

Delia Martin
Manager

Jeremy Murphy
Engineer

Jose Quintero
Gardener

Ismael Rodriguez
Engineer

Alex Romero
Engineer

Jeff Rowland
Assistant Chief Engineer

Jose Santillan
Engineer

Gerard Silva
Lead Engineer

Marcus Urvina
Engineer

Brandon Villalobos
Engineer

COMMUNITY ENGAGEMENT

Mitchell Colley 
Assistant Program Manager

Mark Seldis
Program Manager

Lucy Zepeda
Assistant Manager, Community Relations and Partnerships

Michelle Moro
Program Operations Coordinator

EDUCATION

Keith Wyffels 
Associate Vice President

Patrice Cantarelli
Associate Director, School Programs

Justine Fischoff 
School Programs Manager

Rada Jovicic
Manager, Program and Events

Ebony Ruffin
Manager, Professional Development

Juan Sanchez
Coordinator, School Programs

Monk Turner
Manager, Music Center On Tour

FOUNDERS

Rosa Bautista 
Administrator

Jane Jackson 
Manager, Board Concierge

Keana Jackson 
Coordinator

Michael Tanner 
Coordinator

GUEST SERVICES

Peggy Alvarez
Head Usher

Rory Anglin
Head Usher

Jasmine Blackman
Head Usher

Daniel Bolanos
Head Usher

Alvin Broussard
Senior Manager, Special Services

Natalie Castillo
Head Usher

Christine Cox
House Manager, Ahmanson Theatre

Robert Devis
House Manager, Dorothy Chandler Pavilion

Lionel Elkins
Head Usher

Greg Flusty
House Manager, Walt Disney Concert Hall

Omar Garcia
Head Usher

Francisco Garibaldi
Head Usher

Jose Agustin Garibaldi
Head Usher

Linda Lawton
Event Services Attendant

Jasminne Lopez
Head Usher

Jenna Loredo
Head Usher

Steven Lee
Head Usher

David Medina
Head Usher

Seng Neth
Head Usher

Steve Olear
Manager

Santa Roman-Garcia
Head Usher

Eric Vu
Head Usher

Linda Walker
House Manager, Mark Taper Forum

Jeanice Williams
Coordinator, Tours & Special Events

Demetra Willis
Head Usher

Gerardo Zepeda
Head Usher 

GRAND PARK

Julia Diamond 
Interim Director

Azul Amaral
Programming Manager

Angela Tsai 
Business Manager

Robert Gonzalez
Operations Manager

Kat Carrido Bonds
Marketing Manager

Derek Glover
Production Manager

Nicole Mauricio
Rentals Coordinator

Cailin Nolte
Programming and Production Coordinator

HUMAN RESOURCES

Gloria Schaffer
Director

Cynthia Covarrubias
Manager

INFORMATION TECHNOLOGY

Ken Dickinson
IT Manager

John Mejia
IT Specialist

MARKETING & COMMUNICATIONS

Austin Carroll
Manager, Digital Media

Lisa Ducore
Director, Public Relations

Marielle Shrock
Coordinator

Christina O’Connell
Manager, Audience Development

Melissa Tan
Director, Ticketing & Sales

Janelle Cabrera Torres
Manager, Digital Initiatives

OPERATIONS

Carol Zamora
Executive Assistant

PAYROLL SERVICES

Shavonne Farris
Manager

Isara Zamora
Payroll Clerk

PRESENTATIONS

Nick Schwartz-Hall
Senior Producer

Rebecca Baillie Stumme
Associate Director, Presentations

Sean Samimi
Senior Administrative Assistant

PRESIDENT’S OFFICE

Celeste Goblowsky
Director, Board Relations

Ieisha Howell
Executive Assistant and Scheduler

PRODUCTION

Jason Clark
Director

Shawn Anderson
Head Flyman, Ahmanson Theatre

James Berger Jr.
Head Electric, Ahmanson Theatre

Brad Brinkman
Head Audio, Mark Taper Forum

Timothy Conroy
Head Carpenter, Dorothy Chandler Pavilion

Dennis Holbrook
Head Property, Dorothy Chandler Pavilion

Christine Ehanno
Senior Production Coordinator

Ronald Galbraith
Head Carpenter, Walt Disney Concert Hall

Emmet Kaiser
Head Carpenter, Mark Taper Forum

Terry Klein
Head Electric, Walt Disney Concert Hall

Ryan Lebetsamer
Head Electric, Dorothy Chandler Pavilion

Katie Miller
Production Manager

William Morner
Head Electric, Mark Taper Forum

John Phillips
Head Property, Walt Disney Concert Hall

Todd Reynolds
Head Audio, Dorothy Chandler Pavilion

Lee Smilek
Head Wardrobe

Robert Smith
Head Audio, Ahmanson Theatre

Stanley Steelmon
Head Property, Ahmanson Theatre

Patrice Thomas
Senior Production Manager

Kevin Wapner
Head Audio, Walt Disney Concert Hall

SAFETY

Edward Hennings
Manager

SCHEDULING & EVENTS

Sharon Stewart
Director

Liliana Gonzalez
Coordinator

Lisa King
Coordinator

Joie Lopez
Booking Manager

Marisol Moro
Scheduling Administrator

Ken Talley
Scheduling Administrator

Ismael Tenorio
Coordinator

Bill Williams 
Scheduling & Booking Administrator

SECURITY MANAGEMENT& ADMINISTRATION

Bedros Ohanian
Interim Director

William Back
Sergeant, Master Scheduler

Joe Martinez
Lieutenant, Evening Watch Commander

Mark Miller
Commander, Investigations & Support

Jonathan Ng
Lieutenant, Day Watch Commander

Johnny Perreira
IT Security Specialist

Jonathan Pitacua
Lieutenant, Early Morning Watch Commander

Scott Pollack
Captain, Security, Event Operations Group

Adrian Rodriguez
Sergeant, Logistics and SOCC

Daniel Sensenbach
Sergeant, Adjutant

Marcell Stuart Johnson
Sergeant, Security Badges & Keys

Ed Too
Lieutenant, Security Operations,
Control Group Manager

SPOTLIGHT

Jeri Gaile
Director

Monique Carroll
Program Manager

TELECOMMUNICATIONS

Rona Compton
Manager

THE BLUE RIBBON

Sarah Malone
Senior Coordinator

CONSULTANTS TO DANCE PRESENTATIONS

Keith & Co.
Graphic Design

The stage crew, wardrobe crew and box office staff are represented by the International Alliance of Theatrical Stage Employees, Moving Picture Technicians, Artists and Allied Crafts of the United States of America and Canada, AFL-CIO, CKC, Local Numbers 33, 768, and 857, respectively. 

The House Managers employed by The Music Center are represented by the Association of Theatrical Press Agents and Managers.