View Mobile Site

Spotlight 2019 Award Winners

Spotlight 2019 Semifinalists Announced!

Semifinal auditions were held in March-April, 2019. Grand Prize Finalists and Honorable Mentions were announced after each Semifinal audition.   

ACTING Semifinalists: Adina Aaron, August Bagg, Bene't Benton, Alyssa Carol, Isley Duarte, Mylah Eaton, Louie Gallagher, Carly Godoy, Fletcher Jones, Evan Klein, Jackson Lewis, Sophia Macy, Gerardo Navarro*, Blanca Pallini, Laila Stewart, Daniel Velez


BALLET Semifinalists: Jacob Alvarado, Mia Benitez, Erin Blair, Bella Do, Arthur Erlanson, Andrea Hernández, Petra Johnson, Stephen Kessler, Chloe Kinzler, Margaret Mothersbaugh, Leslie Parada, Darrion Sellman, Taylor Tran, Lily Turner, Hailey Vivers, Jessalyn Ward*


CLASSICAL INSTRUMENTAL Semifinalists: Yejin Ahn, Gabriela Beltran, Kevin Cho*, Patill Daghlian, Alexander Fried, Albert Gang, Michael Groner, Max Hammond, William Ju, Shengyu Meng, Tristan Paradee, Andy Park, Claire Park, Anoush Pogossian, Andrew Shi


CLASSICAL VOICE Semifinalists: Amelia Aguilar, Dilay Akcora, Grace Bernard*, Lydia Brown, Cathy Chen, Rosiana Falzon, Abby Lange, Skylar Lehr-Bryant, Chaney Lieberman, Maggie Liu, Eilyssa MacLean, Rena Maduro, Julio Martinez, Zoe Martinez, Demmi Ross, Angie Villela


JAZZ INSTRUMENTAL Semifinalists: Ethan Avery, Mark Beebe, Dario Bizio, William Brownstein, Kai Burns, Juan Carballo, Benjamin Conn, Jordan DeTiege, Tiger Diep, Dalton Hayse*, David Lee, Alex Lui, Leo Major, Gianna Pedregon, Brooklyn Schmidt


NON-CLASSICAL DANCE Semifinalists: Emmy Cheung, Maya Coyne, Jordan Demary, Arthur Erlanson, Thomas Fekete, Georgia Harris, Lilah Horton, Petra Johnson, Courtney Muna-Greer, Kayla Murray, Megan Prout, Zackary Sommer, Madison Tanguay, Taylor Tran, Jessalyn Ward*, Aaliyah Zolina


NON-CLASSICAL VOICE Semifinalists: Adina Aaron, Geronimo Angel, Cheyenne Arroyo, Ava Maybee Cardoso-Smith, Glory Curda, Joann Gilliam, Sam Herbert, Jaden Lewis, Julio Martinez, Sage McNeely, Gerardo Navarro, Hannah Nordberg, Erica Riray, Daisy Tye, Lucas Wurman, Allison Ye*


 (Semifinalists listed alphabetically)     *Honorable Mentions      

  

Spotlight 2019 Merit Award Winners!

Our judges recognized Preliminary students who inspired them by their commitment and dedication to their art form. Students in each category were selected to receive a cash scholarship.

ACTING: Paloma Avila, Maya Enrequez, Anahi Lemus, Natalia Rodriguez, Tyla Uzo

BALLET: Kaprice Glen, Aimee Le, Bradley Moon, Keara Nichols, Jana Faye Teruel

CLASSICAL INSTRUMENTAL: Hannah Roth, Daichi Sakai, Celine Chen, Dominik Yoder, Audrey Park

CLASSICAL VOICE: Sabrina Chen, Sofia Cohen, Rachel Lamell, Brendan Reeves, Matthew Thayer

JAZZ: Kali Flanagan, Eli Kelsch, Jaden Kim, Edward Sarabia, Bennett Wyler

NON-CLASSICAL DANCE: Jacob Kurihara, Joseph Lesher-Liao, Brooke Masters, Trevor McConnaughey, Darrion Sellman

NON-CLASSICAL VOICE: Eugene Boyd, Mason Fessenden, Fletcher Jones, Carmella Manapat, Alan Rodriguez

 

Contact Us
X

DOROTHY CHANDLER PAVILION BOX OFFICE


Window & Phone Hours:

Monday - Saturday 10 a.m. - 6 p.m.

Glorya Kaufman Presents
Dance at The Music Center

(213) 972-0711

LA Opera
(213) 972-8001

LA Master Chorale
(213) 972-7282


AHMANSON THEATRE &  
MARK TAPER FORUM
BOX OFFICE


Window Hours:

Tuesday - Saturday 12 p.m. - 8 p.m.
Sunday 11 a.m. - 7 p.m.

Phone Hours:
Center Theatre Group
(213) 628-2772
Monday - Friday 10 a.m. - 5 p.m.
Saturday & Sunday 12 p.m. - 5 p.m.


WALT DISNEY CONCERT HALL 
BOX OFFICE


Window Hours:

Tuesday - Sunday, 12 p.m. - 6 p.m.
Closed Monday

Phone Hours:
LA Phil

(323) 850-2000
10 a.m. - 6 p.m.